Rize AİHL ve İHL Matematik Öğretmeni


Bir Matematikçinin (Amatör) Sitesi

   Müslümanlığımız

...
Çoğunluğu HRİSTİYAN olan bir ülkede (mesela ALMANYA’da) doğan bir insanı düşünelim. Doğal olarak HRİSTİYAN bir aile ve çevrede büyüyecek ve akil-baliğ olana dek pek fazla sorgulamadan bir HRİSTİYAN olarak yetişecek. Yetişkin bir insan olduktan sonra da bu kişinin dinini ve kutsal kitabını pek incelemeden, herhangi bir araştırma ve inceleme yapmadan sadece anne, baba ve çevresindekilerden gördükleri ve duydukları ile dinini yaşadığını düşünelim. Dini yaşama konusunda da çok hassas olmadığını düşünelim. Yani arada bir dini günler ve haftalarda duasını ve ibadetini yapan, arada bir dininin ibadethanesine giden bir insan olsun bu. Genel olarak kendini, hayatın ve nefsinin isteklerine göre dizayn eden, inandığı din konusunda sadece gördükleri ve duyduklarıyla yetinen bir HRİSTİYAN.

Şimdi bu paragrafı HRİSTİYAN kelimesinin yerine MÜSLÜMAN, ülke olarak da ALMANYA yerine TÜRKİYE kelimesini yazarak tekrar okuyalım.

Çoğunluğu MÜSLÜMAN olan bir ülkede (mesela TÜRKİYE’de) doğan bir insanı düşünelim. Doğal olarak MÜSLÜMAN bir aile ve çevrede büyüyecek ve akil-baliğ olana dek pek fazla sorgulamadan bir MÜSLÜMAN olarak yetişecek. Yetişkin bir insan olduktan sonra da bu kişinin dinini ve kutsal kitabını pek incelemeden, herhangi bir araştırma ve inceleme yapmadan sadece anne, baba ve çevresindekilerden gördükleri ve duydukları ile dinini yaşadığını düşünelim. Dini yaşama konusunda da çok hassas olmadığını düşünelim. Yani arada bir dini günler ve haftalarda duasını ve ibadetini yapan, arada bir dininin ibadethanesine giden bir insan olsun bu. Genel olarak kendini, hayatın ve nefsinin isteklerine göre dizayn eden, inandığı din konusunda sadece gördükleri ve duyduklarıyla yetinen bir MÜSLÜMAN.

Buradaki karakterlere şunu yaptığımızı da düşünelim: 
Bu karakterler doğdukları anda yer değiştirilseydi, yani Müslüman ailenin çocuğu Hristiyan ailenin yanında, Hristiyan ailenin çocuğu Müslüman ailenin yanında yetişseydi, buradaki tanımlamalara göre dinlerini öğrenip yaşadıklarında, sanki yanlarında yetiştikleri anne ve babanın öz evlatlarıymış gibi onların dinini öğrenip, o dine mensup olacaklardı.

Çevremize baktığımızda çoğumuz buradaki Müslüman karakteri gibi davranmıyor muyuz? Ve Kur’an’ı Kerim’in ifadesiyle Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olduğumuzu, er ya da geç cennete gideceğimizi düşünüyoruz (Rabb’imiz cümlemize nasip eder İnşallah). 
Peki, buradaki iki karakter arasında ne fark var?
Eğer Müslümanlığımızı burada anlatılan Hristiyan gibi yaşıyorsak, sadece toplumsal bir miras gibi yaşıyorsak bu işte bir terslik yok mu?
(haşa) Rabb’imizin mutlak adaletli olduğu konusunda şüphemiz olmadığına göre; “birinci karakter Hristiyan bir ülkede dünyaya getirilerek haksızlığa uğratılmıştır, ikinci karakter Müslüman bir ülkede dünyaya getirilerek kayırılmıştır” diyemeyiz.

Muradımı en güzel İsmail Toprak hocamdan duyduğum bir söz özetler sanırım. 
“Müslümanın imanıyla derdi olmalı”
Yani Müslüman, imanını muhafaza etme ve kuvvetlendirme üzerine hayatını kurmalı, “İman ettim ve paçayı kurtardım” olmamalı. Son nefesi verinceye dek yüreğindeki iman ateşini canlı tutmayı kendine dert edinmeli vesselam.

Rabb’imin rızasına ters bir kelam ettimse, bağışlaması sonsuz olan Rabb’im affeyler İnşallah. Yanlışta isem doğru yola sevk eder İnşallah.
Haddimi aştımsa affola, kalın sağlıcakla...

                                                                                        Yavuz KOÇ - 08.03.2015