Sık kullanılanlara Ekleyiniz!
Rize AİHL ve İHL Matematik Öğretmeni


Bir Matematikçinin (Amatör) Sitesi

  Bir şeyi tam bilmek

             Japonya'da bir çocuk 10 yaslarındayken bir trafik kazası geçirmiş ve sol kolunu kaybetmiş. Oysa çocuğun büyük bir ideali varmış . Büyüyünce iyi bir judo ustası olmak istiyormuş. Sol kolunu kaybetmekle birlikte, bu hayali de yıkılan çocuğunun büyük bir depresyona girdigini gören babası, Japonya'nın ünlü bir Judo ustasına gidip yapılacak bir şeyin olup olmadığını sormuş..
             Hoca:  Getir çocuğu... bir bakalım, demiş.
             Ertesi gün baba-oğul varmışlar hocanın yanına..
             Hoca çocuğu süzmüş ve
             -Tamam demiş... yarın esyalarını getir, çalışmalara başlıyoruz.
             Ertesi gün çocuk geldiginde hocasi ona bir hareket göstermis ve bu hareketi çalis demis. Çocuk bir hafta ayni hareketi çalismis.. Sonra hocasinin yanina gitmis. "Bu hareketi ögrendim baska hareket göstermeyecek misiniz?" diye sormus. Hocanin cevabi:
             -Çalismaya devam et olmus...
             2 ay,3 ay,6 ay derken çocuk okuldaki bir yılını doldurmuş. Çocuk bu bir yıl boyunca hep o aynı hareketi tekrarlamış. .Hocanı yanına tekrar gitmiş:
             -Hocam bir yıldır aynı hareketi yapıyorum bana başka hareket göstermeyecek misiniz?
             -Sen aynı hareketi çalış oğlum . Zamanı gelince yeni harekete geçeriz..
             2 yıl ,3 yıl, 5 yıl derken çocuk judodaki 10.yılını doldurmuş. Bir gün hocası yanına gelip. ."Hazır ol ! " demiş.. "Seni büyük turnuvaya yazdırdım. Yarın maça çıkacaksın!". Delikanlı şok olmuş.. Hem sol kolu yok hem de judo da bildiği tek hareket var. Ünlü judocuların katıldığı turnuvada hiçbir şansının olmayacağını düşünmüş; ama hocasına saygısından ses çıkarmamış. .
             Turnuvanın ilk günü delikanlı ilk müsabakasına çıkmış. Rakibine bildiği tek hareketi yapmış ve kazanmış. Derken.. ikinci ,üçüncü maç....çeyrek, yarı final ve final...Finalde delikanlının karşısına ülkenin son on yılın yenilmeyen sampiyonu çıkmış. .Tam bir üstat. Delikanlı dayanamayıp hocasının yanına koşmuş..
             -Hocam hasbelkader buraya kadar geldik ama rakibime bir bakın hele.. Bende ise bir kol eksik ve bildiğim tek bir hareket var..bu kadarı bana yeter. bari çıkıpta rezil olmayayım izin verin turnuvadan çekileyim..
             -Olmaz demiş hocası. Kendine güven, çık dövüş. Yenilirsen de namusunla yenil.
Çaresiz çıkmış müsabakaya. Maç baslamış. Delikanlı yine bildiği o tek hareketi yapmış ve tak.!Yenmis rakibini sampiyon olmuş. Kupayı aldıktan sonra hocasının yanına koşmuş:
             -Hocam nasıl oldu bu iş? Benim bir kolum yok ve bildiğim tek bir hareket var. Nasıl oldu da ben kazandım.?
             -Bak oglum 10 yıldır o hareketi çalışıyordun. O kadar çok çalıştın ki , artık yeryüzünde o hareketi senden daha iyi yapan hiç kimse yok.
Bu bir, ikincisi de o hareketin tek bir karşı hareketi vardır. Onun için de rakibinin senin sol kolundan tutması gerekir.!

 Insanlarin eksiklikleri bazen, aynı zamanda en güçlü tarafları olabilir: Ama yeter ki bu eksiklik kafalarında olmasın..!!